Министерството на труда и социалната политика чрез Главна дирекция „Европейски фондове, международни програми и проекти” (СНД), кани желаещите да подадат предложение по процедура BG-RRP-1.024 „Изграждане на мрежа от дигитални клубове“, която се реализира чрез директно предоставяне на средства на конкретни крайни получатели за изпълнение на инвестиции в Плана за възстановяване и устойчивост.
Процедурата се реализира в рамките на Инвестиция C1.I3. “Предоставяне на обучения за дигитални умения и създаване на платформа за обучение на възрастни“ от Националния план за възстановяване и устойчивост.
Целта на процедурата е да се повиши участието на населението в учене през целия живот и социално приобщаване чрез осигуряване на възможности за обучение в електронна среда от разстояние, посредством изграждане на мрежа от дигитални клубове в цялата страна, оборудвани с подходяща техника и интернет свързаност, даващи възможност за безплатно ползване от лицата. Очакваните резултати са свързани с изграждането на мрежа от минимум 760 дигитални клуба на територията на цялата страна.
Общият размер на финансирането по процедурата е 60 000 000,00 лева.
Допустимите кандидати/партньори са:
- Народни читалища, вписани в Публичния регистър на народните читалища и читалищните сдружения по реда на чл. 10 от Закона за народните читалища;
- Обществени библиотеки, регистрирани като самостоятелни юридически лица, съгласно Закона за обществените библиотеки – това са Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, регионалните и общинските библиотеки;
- Представителни организации на работодателите и на работниците и служителите на национално равнище, организирани съгласно чл. 34 и 35 от Кодекса на труда и признати по реда на чл. 36 от Кодекса на труда и признати по реда на чл. 36 от Кодекса на труда, както и за техните регионални структури и членуващите в тях браншови/отраслови организации.
Дейностите по проектите се изпълняват на територията на Република България.
Посочените допустими кандидати/партньори ще могат да кандидатстват за създаването на дигитален клуб, в съответствие с посочените изисквания в Условията за кандидатстване.
Размерът на безвъзмездното финансиране за изграждането на един дигитален клуб по настоящата процедура е между 28 000 лв. и 52 000 лв. В зависимост от броя на населението в конкретното населено място, в което се създава дигиталния клуб, е определен минималния брой на работните станции, които следва да се съдържат в него, както и максималния бюджет за създаването му.
По процедурата е предвидено изцяло електронно подаване и оценка на предложенията чрез Информационната система за Механизма за възстановяване и устойчивост (ИСУН 2020, раздел „Национален план за възстановяване и устойчивост“).
Предложенията за изпълнение на инвестиции по настоящата процедура за директно предоставяне на средства, следва да бъдат подадени само по електронен път с Квалифициран електронен подпис (КЕП).
Пълният комплект Условия за кандидатстване и Условия за изпълнение са публикувани ТУК.