І. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. (1) „Софийска стопанска камара“ е Работодателска организация.
Организацията е доброволно обединение – организация на работодателите в Столична община и Софийска област, работодателска организация по смисъла на чл. 49 от Кодекса на труда.
(2) В Организацията могат да членуват български и чуждестранни юридически и дееспособни физически лица, които извършват стопанска дейност, организации на бюджетна издръжка, юридически лица на частното право и дееспособни физически лица, които не извършват стопанска дейност, но могат да съдействат за постигане на неговите цели и задачи.
(3) Организацията е отделна от членовете си и е учредена съгласно разпоредбите на Кодекса на труда, Закона за юридическите лица с нестопанска цел, Устава и Решението на учредителното събрание.
(4) Организацията отговаря за задълженията си със своето имущество.
(5) Наименованието на Организацията е „Софийска стопанска камара“ с равностойно изписване на наименованието на английски език “SOFIA INDUSTRIAL ASSOCIATION”.
(6) Седалището и адресът на управление на Организацията е в гр. София, ул. „Чаталджа“ № 76.
(7) Организацията извършва дейност в обществена полза въз основа на българското законодателство, този устав и решенията на своите органи.
(8) Организацията може да извършва допълнителна стопанска дейност съгласно чл. 3 ал. 3 – 5 от ЗЮЛНЦ, свързана с предмета на неговата основна дейност, за която е регистрирана.
(9). Организацията се създава за неопределен срок.
(10). Организацията може да открива клонове.
(11). Организацията е колективен член на „Българска стопанска камара – съюз на българския бизнес“.
ІІ.ЦЕЛИ
Чл. 2. Основни цели на Организацията са:
- Да представлява и защитава интересите на своите членове пред държавните, обществените и международните органи и организации.
- Да съдейства за развитието на пазарна икономика в България.
- Да обединява интересите на своите членове и подпомага тяхното развитие за осъществяване на ефективна и ефикасна стопанска дейност.
- Да представлява и защитава интересите на работодателите на местно, общинско, областно, национално, браншово и отраслово равнище.
- Да съдейства за постигане на устойчиво икономическо и социално развитие на Столична община и Софийска област.
- Да съдейства за намаляването на административните бариери, които затрудняват свободната инициатива и предприемачеството.
- Да подобрява бизнес средата и диалога с местните администрации.
- Да организира и провежда форуми, конференции, симпозиуми и други форми за представяне на платформи за дискусии,, обмяна на информация и опит в икономическата и социална сфери.
- Да подпомага развитието на образователната система, обучението и развитието на знания и умения сред ученици, студенти, работещи, неактивни лица и др., както и да развива професионалното образование и обучение сред заетите лица.
- Да подпомага дейности за подобряване взаимовръзките бизнес – образование.
- Да подпомага членовете си за постигане на зелен преход съгласно заложеното в Европейския зелен пакт, да насърчава нисковъглеродната и кръговата икономика и като цяло – трансформацията към екологична и цифрова икономика.
- Да развива технологичното предприемачество на база на принципите на Индустрия 5.0.
- Да предоставя подкрепа за създаването и развитието на бизнес инкубатори, бизнес акселератори, индустриални зони, технологични паркове, дигитални иновационни хъбове и тематични клъстери.
- Да работи за постигане на интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж.
- Да подпомага постигането на здравна, икономическа, социална и институционална устойчивост.
- Да съдейства за развитие на регионалното, националното и международното сътрудничество в изучаване, съхраняване, представяне и популяризиране на културно-историческото наследство, туристическите ресурси и природните богатства.
- Да насърчава подобряването на средата за работа в предприятията, в т.ч. по-широкото застъпване на спорт и спорни дейности сред работниците и служителите, подобряване на физическото и здравословното им състояние, повишаване на производителността на труда и намаляване на отсъствията по здравословни причини.
- Да защитава интересите на работодателите пред законодателната, изпълнителната и местната власт, както и пред синдикалните и представителните организации на работниците и служителите.
- Да съдейства за въвеждане на ефективни и ефикасни политики и модели за преодоляване предизвикателствата пред водния сектор в страната.
- Да съдейства за въвеждане на модели и системи за намаляване рисковете от бедствия и аварии.
ІІІ. СРЕДСТВА ЗА ПОСТИГАНЕ НА ЦЕЛИТЕ
Чл. 3. За постигане на своите цели Организацията:
- Разработва стратегии в областта на развитието и управлението на икономиката в Столична община и Софийска област.
- Изготвя становища и предложения за изменение и допълнение на действащи нормативни актове.
- Участва в работата на консултативните органи и съвети към държавните и общински органи.
- Проучва условията за интензивен граждански и търговски обмен и възможностите за участие в него на търговските субекти.
- Подпомага членовете си при воденето на преговори, в т.ч. и при разработването на нови пазари, при сключването на сделки, както защита от неправомерни действия срещу членовете си.
- Съдейства за въвеждане на нови системи, форми и методи за обучение, преквалификация и повишаване на квалификацията на своите членове.
- Повишава информационната обезпеченост на своите членове чрез изграждане на информационни канали за обмен информационни материали, споделяне на приложими добри практики.
- Създава партньорства с представителите на администрацията на Столична община и Софийска област за реализацията на конкретни действия, свързани с развитието на местното предприемачество и насърчаването на конкурентоспособността, в т.ч. изграждането на форми на местно тристранно сътрудничество.
- Съдейства за:
- а/ разкриване на резерви в икономиката, за обновяване и преустройство на стопанските дейности в Столична община и Софийска област.
- б/ възстановяване, укрепване и разширяване на икономически връзки и пазари и създаване на нови връзки и пазари в страната и в чужбина, в т.ч. ефективно и ефикасно използване на службите за търговско-икономически въпроси.
- в/ популяризиране на технологичната модернизация на местно равнище.
- г/ създаване на благоприятни условия за инвестиции и бизнес активност.
- д/ установяване отношения на лоялна конкуренция и търговска етика на местно равнище.
- е/ развитие на икономическия и социалния диалог и установяване на съвременни индустриални отношения на местно ниво.
- Подпомага участието на своите членове в различни инициативи за насърчаване на предприемачеството, на микро, малките, средните и големите предприятия, с цел повишаване на местната конкурентоспособност.
- Извършва други дейности в съответствие с целите си.
ІV. ПРЕДМЕТ НА ДЕЙНОСТ
Чл. 4. /1/ За осъществяване на целите си, Организацията извършва следните дейности:
- Защитава индустриалните (бизнес) интереси на членовете си.
- Участва в обсъждания и подготовката на стратегии за подобряване икономическото и социално развитие на Столична община и Софийска област.
- Извършва обучения на работници и служители, според нуждите на работодателите в Столична община и Софийска област.
- Прави проучвания и подготвя анализи, извършва експертни оценки и консултации.
- Оказва помощ по изготвянето на документи, които са необходими за търговски сделки, митнически, лицензионни, регистрационни режими и други.
- Съдейства за регистрацията на обекти на индустриалната собственост – патенти, полезни модели, марки, промишлен дизайн и др., както и подпомага своите членове при защитата при нарушение на правата им върху интелектуалната собственост.
- Посредничи за преодоляване на спорове между търговските субекти и при разрешаването им, включително чрез търговско арбитриране чрез Арбитражния съд при Българската стопанска камара.
- Подпомага диалога между секторните федерации на синдикатите и работодателите при сключване на колективните трудови договори на местно равнище.
- Оказва съдействие при възникване на колективни и индивидуални трудови спорове на местно равнище и съдейства за разрешаването им, включително чрез Националния институт за помирение и арбитраж.
- Подпомага деловите контакти, воденето на преговори и сключването на търговски сделки при необходимост за своите членове.
- Работи за създаване на политики, позволяващи икономически растеж на основата на широко внедряване на дигитализация и създаване на нови умения на работниците и служителите.
- Извършва посредническа и консултантска дейност по информиране и наемане на работа, в т.ч. при внос и наемане на работници и служители от трети страни.
- Извършва консултантска дейност по оценка на компетенции и умения на човешките ресурси.
- Извършва посредническа и консултантска дейност по подпомагане достъпа до финансиране на своите членове и партньори.
- Извършва консултантски дейности за подобряване на здравословните условия на труд в предприятията.
- Извършва консултантска дейност за повишаване на информационната сигурност/ киберсигурност и изкуствен интелекти българските предприятия.
- Подпомага процесите, свързани с установяването на партньорства, целящи разработване на проекти с регионално и местно приложение.
- Извършва консултантски дейности по преструктуриране на бизнес процеси и цели предприятия, както и по организационно развитие на предприятията.
- Привлича експерти за подпомагане и решаване на финансови, данъчно-счетоводни, юридически и бизнес въпроси на членовете си.
- Подпомага предоставянето на информация на своите членове в икономическата и социалната сфера.
- Подпомага маркетинговата и рекламната дейност на членовете си.
- Извършва и други дейности в съответствие с целите си.
/2/ Организацията извършва следните допълнителни стопански дейности:
а) учебна дейност – организация и провеждане на обучения, семинари и други;
б) консултантска дейност – предоставяне на консултации, извършване на изследвания, анализи и други.
в) конферентна дейност – организиране и провеждане на конференции, представяния, семинари, кръгли маси и други.
г) други стопански дейности, които не са забранени от закона и които са свързани и не противоречат на основния предмет на дейност на Организацията и подпомагат постигането на нейните цели.
/3/ Всички приходи от дейностите на Организацията се използват за постигане на целите й.
/4/ Организацията не разпределя печалба.
V. ЧЛЕНСТВО, ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ
ЧЛЕНСТВО
Чл. 5 /1/ Членуването в Организацията е доброволно. Членовете могат да бъдат лицата по чл. 1, които са съгласни с Устава й.
/2/ Членовете на юридически лица – колективни членове се ползват от дейността и имат права на членове на Организацията.
/3/ Членовете на Организацията запазват своята юридическа и икономическа самостоятелност.
/4/ Членствените правоотношения възникват при приемане.
ПРИЕМАНЕ
Чл. 6. /1/ Нови членове на Организацията се приемат въз основа на писмено заявление до Управителния съвет, в което се заявява съгласие с този устав. По заявлението за членство, Управителният съвет се произнася с решение на първото си заседание след постъпването му.
/2/ Решението на Управителния съвет се съобщава писмено на кандидатите за членове.
/3/ Отмяна на отказ на Управителния съвет може да се иска от Общото събрание на Организацията по реда на чл. 23 от Устава.
ПРАВА НА ЧЛЕНОВЕТЕ
Чл. 7. Членовете на Организацията имат право:
- Да участват в органи на управление;
- Да поставят пред него въпроси от своята дейност за разглеждане и съдействие;
- Да се ползват от имуществото и резултатите от дейността на Организацията;
- Да искат неговото съдействие в защита на интересите си;
- Да бъдат информирани за дейността на Организацията и да присъстват на заседания на Управителния съвет, когато се разглеждат въпроси от техен интерес. В тези случаи Управителният съвет е длъжен да уведоми своевременно заинтересованите.
ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ЧЛЕНОВЕТЕ
Чл. 8. Членовете на Организацията са длъжни:
- Да спазват устава и да изпълняват решенията на органите на Организацията.
- Да съдействат за постигане на целите и за изпълнение на задачите на Организацията.
- Да заплащат имуществени вноски.
- Да предоставят сведения, необходими за постигане целите и за изпълнение на задачите.
- Да отговарят до размера на имуществените си вноски за задължения на Организацията.
- За неизпълнение на задълженията по предходната алинея, Управителният съвет може да прави бележки и предупреждения, включително за изключване.
ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ЧЛЕНСТВОТО
Чл.9. Членството се прекратява:
- При напускане – с писмено предизвестие до Управителния съвет, подадено най-малко три месеца по-рано.
- При прекратяване на юридическото лице, съответно със смъртта или поставяне под пълно запрещение на физическото лице, член на Организацията.
- При изключване.
- При отпадане поради невнасяне на имуществени вноски и системно неучастие в дейността на Организацията за период повече от една година.
- При прекратяване на Организацията.
ИЗКЛЮЧВАНЕ
Чл.10. /1/ Член на Организацията може да бъде изключен от Управителния съвет, когато нарушава задълженията си по настоящия устав или уронва престижа му.
/2/ Изключването не може да се наложи, ако членът на Организацията не е бил поканен да даде обяснения и ако те не са били обсъдени.
/3/ Решението за изключване може да бъде обжалвано по реда на чл. 23 от Устава.
/4/ Прекратилият членството си няма право да получи обратно внесените имуществени вноски.
VІ. ОРГАНИ НА ОРГАНИЗАЦИЯТА
-
ОБЩО СЪБРАНИЕ
СЪСТАВ НА ОБЩОТО СЪБРАНИЕ
Чл.11. /1/ Общото събрание на Организацията се състои от всички негови членове.
/2/ Членът – юридическо лице участва в Общото събрание със свой представител – физическо лице.
ПРАВОМОЩИЯ
Чл.12. Общото събрание на Организацията:
- Изменя и допълва Устава.
- Избира и освобождава Управителния съвет.
- Взема решения за преобразуване, прекратяване и обявяване в ликвидация на Организацията.
- Взема решение за разпределяне на останалото след удовлетворяване на кредиторите имущество при ликвидация.
- Заменя членовете на Управителния съвет, преди изтичане на срока, за който са избрани.
- Взема решения за смяна на седалището и наименованието на Организацията.
- Приема бюджета и годишния финансов отчет на Организацията.
- Приема основните насоки за дейността на Организацията.
- Приема отчета за дейността на Управителния съвет и го освобождава от отговорност.
- Разглежда и решава жалби на членовете против решения на Управителния съвет.
- Приема други вътрешни актове.
- Изменя и отменя решения на Управителния съвет, които противоречат на закона, устава и други вътрешни актове на Организацията.
- Решава всички въпроси, решаването на които не е предоставено на други органи.
СВИКВАНЕ
Чл.13. /1/ Общото събрание се свиква от Управителния съвет.
/2/ Управителният съвет е длъжен да свиква и извънредно Общо събрание по искане на 1/3 от членовете на Организацията в едномесечен срок от постъпване на искането. Ако в този срок то не бъде свикано, същите членове могат да направят искането за свикване пред съда по седалището на който Организацията е вписано.
ПОКАНА
Чл. 14. /1/ Общото събрание се свиква с покана, която съдържа дневния ред, датата, часа и мястото за провеждане на Общото събрание, органа, който го свиква, като се посочва изрично, че ако не се яви необходимият брой членове, събранието се отлага с един час по- късно при същия дневен ред и място и се счита за редовно, независимо от броя на присъстващите.
(2) Свикването се извършва чрез покана, публикувана в централен ежедневник не по- късно от 30 дни преди датата на Общото събрание.
(3) Поканата се поставя на видно място в сградата, в която се намира управлението на Организацията, в срока по ал. 2.
КВОРУМ
Чл.15. Общото събрание се смята за законно, ако присъстват повече от половината от членовете на Организацията. При липса на кворум събранието се отлага с един час по-късно и се провежда на същото място, при същия дневен ред и се счита за законно, колкото и членове да се явят.
ЗАСЕДАНИЕ
Чл.16. /1/ Общото събрание се ръководи от избран от него председател.
/2/ За заседанието се води протокол, който се подписва от председателя на събранието и е придружен от списък на присъстващите.
РЕШЕНИЯ НА ОБЩОТО СЪБРАНИЕ
Чл.17. /1/ Решенията на Общото събрание се вземат при явно гласуване, с обикновено мнозинство на присъстващите членове, освен ако събранието не реши гласуването да бъде тайно. Решенията по чл. 12 т. 1, 3, 4, и 6 се вземат с мнозинство от 2/3 от присъстващите членове.
/2/ Не могат да се вземат решения по въпроси, които не са били оповестени в поканата.
ПРАВО НА ГЛАС
Чл.18. /1/ Всеки член на общото събрание има право на един глас.
/2/ Член на общото събрание няма право на глас при решаването на въпроси, отнасящи се до:
- Него, неговия съпруг /а/ или роднини по права линия – без ограничения, по съребрена линия – до четвърта степен или по сватовство – до втора степен включително;
- Юридически лица, в които той е собственик или представляващ, може да наложи или възпрепятства вземането на решения.
-
УПРАВИТЕЛЕН СЪВЕТ
СЪСТАВ
Чл. 19. /1/ Управителният съвет се състои от не по-малко от 11 /единадесет/ члена, от които един председател и един заместник председател.
/2/ Управителният съвет се избира от Общото събрание за срок от пет години.
/3/ Не могат да бъдат избирани в Управителния съвет:
- Лишените от право да заемат ръководна, отчетническа или материалноотговорна длъжност;
- Членове на ръководни органи на политически партии и движения;
- Обявените в несъстоятелност;
- Лица, които се намират в брак, родство по права линия или са братя или сестри с член на Управителния съвет.
ПРАВОМОЩИЯ
Чл. 20. Управителният съвет:
- Осигурява изпълнението на решенията на Общото събрание и отчита своята дейност пред него.
- Избира от своя състав председател на управителния съвет.
- Разпорежда се с имуществото на Организацията при спазване изискванията на Устава.
- Подготвя проект за основни насоки за дейността, програма и бюджет на Организацията за приемане от Общото събрание.
- Определя реда и организира извършването на дейността на Организацията и носи отговорност за това.
- Определя размера на имуществените вноски, сроковете за внасянето им.
- Приема решения за промяна на адреса на Организацията.
- Приема и изключва членове.
- Взема решения за създаване на местни органи към Организацията, за откриване и закриване на клонове, определя техния представляващ и бюджет, както и взема решения за колективно членство на Организацията
- Определя ликвидатор.
СВИКВАНЕ
Чл. 21. /1/ Управителният съвет се свиква на заседания от председателя му най-малко веднъж на три месеца. Председателят е длъжен да свиква Управителния съвет на извънредно заседание по искане на 1/3 от членовете му, в седемдневен срок от постъпване на искането. В искането трябва да бъдат посочени причините за свикването и въпросите, които трябва да се решават. Ако в този срок Управителният съвет не бъде свикан от председателя, може да го свиква всеки един от заинтересуваните членове на Управителния съвет.
/2/ Заседанията се ръководят от председателя, а в негово отсъствие – от заместника му.
/3/ Заседанието на Управителния съвет се смята за законно, ако присъстват повече от половината от членовете му.
/4/ За присъстващ се счита и всеки член на Управителния съвет, с който има зрителен и звуков контакт, чрез двустранна интернет връзка, платформи и приложения за видеоконферентни разговори, телефонна или друга връзка, гарантираща установяване на самоличността му и позволяваща участието му в обсъждането и взимането на решения. Гласуването на този член се удостоверява в протокола от председателстващия събранието.
РЕШЕНИЯ НА УПРАВИТЕЛНИЯ СЪВЕТ
Чл. 22. /1/ Управителният съвет взема решения с явно гласуване и с обикновено мнозинство от присъстващите, а решенията по чл. 20, т. 3, 5 и 10 – с мнозинство от всички членове.
/2/ Управителният съвет може да вземе решения и без да бъде провеждано присъствено заседание, ако протоколът за взетите решения бъде подписан без бележки и възражения от всички членове на Управителния съвет.
ОТМЯНА НА РЕШЕНИЯТА
Чл. 23. Решенията на Управителния съвет могат да бъдат отменяни и изменяни от Общото събрание по искане на всеки член на Организацията. Искането може да се прави в едномесечен срок от узнаването на решението, но не по-късно от една година от деня, в който решението е било взето.
-
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА УПРАВИТЕЛНИЯ СЪВЕТ
ПРАВОМОЩИЯ
Чл. 24. Председателят на Управителния съвет:
- Организира изпълнението на решенията на Общото събрание и на Управителния съвет.
- Назначава изпълнителен директор и/или главен секретар , с конкретно делегирани права и правомощия, след съгласуване с Управителния съвет.
- Свиква и ръководи заседанията на Управителния съвет.
- Определя обема от задължения на заместника си.
- Отговаря за изпълнението на бюджета на Организацията.
ПРЕДСТАВИТЕЛСТВО
Чл. 25. Организацията се представлява от Председателя на Управителния съвет.
VІІ. ИМУЩЕСТВО. СЪСТАВ. ИЗТОЧНИЦИ
Чл. 26 /1/ Организацията формира своето имущество от право на собственост и други вещни права, права на интелектуалната собственост и права на вземане.
/2/ Източници на имущество на Организацията са: имуществени вноски, дарения и приходи от дейностите по раздел ІV на Устава.
/3/ Организацията не може да получава дарения от политически партии и сдружения.
/4/ Организацията не разпределя печалба.
РЕЖИМ НА ПАРИЧНИТЕ СРЕДСТВА
Чл. 27. Организацията държи свободните си парични средства в търговски банки с лицензия за работа в страната, както и в регистрирани финансови и платежни институции, вписани в регистъра Българска народна банка. То може да ги влага и в държавни или гарантирани от държавата ценни книжа, ценни книжа, приети за търговия на регулираните пазари на ценни книжа, други инвестиционни инструменти или в стабилни търговски дружества, като се ръководи от съображения за сигурност на вложените средства.
ПАРИЧНИ ФОНДОВЕ
Чл. 28. /1/ За постигане на своите цели и задачи и за издръжка на своята дейност, Организацията може да образува фондове.
/2/ Фондовете по предходната алинея могат да бъдат общи, а за конкретни случаи – специално обособени от средства на съответно заинтересовани членове на Организацията.
/3/ Редът и условията за събиране на имуществени вноски за специално обособените фондове за конкретни случаи се определят от Управителния съвет и се предлагат на заинтересуваните лица.
РАЗХОДИ
Чл. 29. /1/ Организацията извършва разходите си в изпълнение и в рамките на утвърдения бюджет. В бюджета могат да се предвиждат средства за подпомагане, възмездно или безвъзмездно, на изпаднали във временно затруднение негови членове.
/2/ Не могат да се предоставят средства, под каквато и да е форма на политически партии и движения.
ОБЩ РЕЖИМ НА ПРИХОДИТЕ
Чл. 30. /1/ Всички приходите на Организацията, независимо от техния характер и източник, се включват в имуществото му и служат за постигане на целите му.
/2/ Приходите по предходната алинея не могат да се разпределят като печалба между членовете на Организацията.
VІІІ. ПРЕОБРАЗУВАНЕ И ПРЕКРАТЯВАНЕ
Чл. 31/1/ Решения за сливане, вливане, отделяне, разделяне, преустройство и прекратяване на Организацията се вземат от общото събрание с мнозинство от 2/3 от присъстващите членове.
ІХ. ЛИКВИДАЦИЯ
Чл. 32. /1/ При прекратяване на Организацията по решение на общото събрание, ликвидацията се извършва от Управителния съвет или от определено от него лице.
/2/ Управителният съвет може да определи за ликвидатор лице, което не е член на Организацията, но за него се прилага чл. 19 ал. 3.
Чл. 33. Относно редът за ликвидация и правомощията на ликвидатора, се прилагат разпоредбите на ЗЮЛНЦ и Търговския закон.
Х. ИМУЩЕСТВО СЛЕД ЛИКВИДАЦИЯ
Чл. 34. Разпределянето на останалото след удовлетворяване на кредиторите имущество се извършва съобразно решението на общото събрание по чл. 12, т .4.
Чл. 35. Средствата за издръжка на ликвидацията, включително и за възнаграждение на ликвидатора се определят от Управителния съвет.
Чл. 36. За всички неуредени с настоящия Устав въпроси се прилагат разпоредбите на ЗЮЛНЦ и действащото българско законодателство.
ХІ. ЗАКЛЮЧИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА
&1. Този устав e приет от Учредителното събрание на „СОФИЙСКА СТОПАНСКА КАМАРА“, проведено в гр. София на дата 26.09.2023 г.